Rýchly prístup


FarnostSered
  • Vitajte na webe seredského dekanátu
  • eRko - Hnutie Kresťanských Spoločenstiev Detí
    ...aj v Seredi, pridaj sa k nám :)
  • Spoločenstvo mladých LaVia
  • Gaudete - chrámový spevácky zbor
  • Farské agapé u sestier sv. Cyrila a Metoda

Poraďme si | Dekanát Sereď

Poraďme si...

Katolíci a Halloween

putovanie ocistec

Halloween nie je pohanským sviatkom, ale staroanglickou verziou nášho sviatku Všetkých svätých.
Kto nám ho ukradol a ako ho môžeme dnes sláviť?

Obrázok 1: Putovanie duší z očistca. Podľa katolíckeho učenia pomáhajú modlitby za duše v očistci zmierniť ich utrpenie.

Pred sviatkami Všetkých svätých – niektorí už to dnes ani nevedia celkom dobre vysloviť a sem-tam už počuť aj „šesťsvätých“ – je často starosťou katolíkov – rodičov, kňazov, učiteľov, katechétov, detí – čo s tým nešťastným Halloweenom a všetkými „párty“, oslavami, maskami, výzdobami, ktoré sa ponúkajú našim deťom a rodinám v obchodoch, televízii, na internete, ba i v snahe o kultúrne obohatenie života našich škôl.

Čítať ďalej...

Čo sú to odpustky a ako ich pochopiť

pamiatka zosnulych 02Začiatkom novembra si Katolícka cirkev pripomína dva významné sviatky: 1. novembra je to slávnosť Všetkých svätých a 2. novembra Spomienka na všetkých verných zosnulých.
Cirkev od začiatku spája so slávnosťou Všetkých svätých svoju vieru na nádej na vzkriesenie. Je to deň radosti. Po vzkriesení Pána Ježiša sa nachádzame na ceste do večného mesta, kde nás očakáva blaženosť všetkých tých, ktorí boli Pánom oslávení. To má byť zmyslom slávnosti Všetkých svätých.
V týchto dňoch však môžeme získať, za určitých podmienok aj odpustky pre duše zosnulých. V období od 1. do 8. novembra môžeme teda získať plnomocné odpustky pre duše v očistci, každý deň pre jednu dušu.
Je to určite veľká milosť a preto využime tento čas.

Odpustky...

Čítať ďalej...

Halloween? Ako sa mám ako kresťan postaviť k tomuto fenoménu?

Pred sviatkami Všetkých svätých je často starosťou katolíkov - rodičov, kňazov, učiteľov, katechétov, detí - čo s tým nešťastným Halloweenom a všetkými "párty", oslavami, maskami, výzdobami, ktoré sa ponúkajú našim deťom a rodinám v obchodoch, televízii, na internete, ba i v školách. V našej relácii “vKontexte" hovorí Juraj Vittek o tom, že Halloween bol pôvodne katolíckym sviatkom Všetkých svätých, a čo sa stalo potom...

Čítať ďalej...

Fuuu, tento denník je riadny kaliber, žiadne skresľovanie tém a bojovanie voči hodnotovo založeným ľuďom, čistá realita.

postojNiekoľko mesiacov plánovaný projekt konzervatívneho denníka vo štvrtok popoludní odštartoval.

Nevolá sa Konzervatívny denník, ako bolo pôvodne avizované, ale denník Postoj. Jeho šéfredaktorom je Fero Múčka, niekdajší zástupca šéfredaktora Trendu, komentátor denníka SME a zástupca šéfredaktora v .týždni, ktorý z postov odišiel, aby priniesol spolu s kolegami ľuďom správy také, aké sú, teda cez články nevštepovať neistotu a nenávisť zakrývaním rôznych nepohodlných tém, ktoré by "nedajbože" vylepšili u ľudí postoj k Cirkvi. Ale nielen toto je poslaním, každý tam nájde, čo hľadá - šport, počasie, politiku, aktuálne témy a mnoho iného. To, že už teraz je to niečo veľké, vidia i konkurenčné denníky, ktoré publikovali článok s takýmto titulkom: "Z .týždňa odchádzajú viacerí redaktori. Idú k novej rešpektovanej konkurencii"
Čítať ďalej...

Povolanie cez svedectvo

Príhovor Benedikta XVI. 15.1. 2012

Drahí bratia a sestry!

V biblických čítaniach dnešnej Druhej nedele v Cezročnom období zaznieva téma povolania: v evanjeliu počúvame ako Ježiš povolal prvých učeníkov a prvé čítanie hovorí o povolaní Samuela. V oboch rozprávaniach vystupuje do popredia dôležitosť prostredníka, ktorý pomáha povolaným rozpoznať Boží hlas a nasledovať ho.

Čítať ďalej...

Kostol a dieťa

                                                                            Prevzaté z knihy:

detiakostolIrmgard Haasová: Ostatní děti smějí všechno; Nakladatelství Portál, Praha 1991

 V kostole

Pri krste malej sestričky sa súrodenci a pozvané deti hrali okolo oltára na schovávačku. Starej mame sa to zdalo „veľmi rozkošné“! Deti by však mali mať zmysel pre slávnostné okamihy, a preto sa im takéto niečo musí priateľským spôsobom zakázať.

Mnohí rodičia už dnes nechodia pravidelne na bohoslužby, hoci svoje deti chcú vychovávať kresťansky.

Čítať ďalej...

Desatoro pre mamu

mama1. Mám ešte malé ruky, prosím nečakaj, že keď si usteliem, nakreslím obrázok alebo hodím loptu, bude to dokonalé a bezchybné.Mám krátke nohy. Spomaľ svoj krok, aby som ti stačila.
2. Nehľadím na svet tvojimi očami. Dovoľ mi, aby som ho bezpečne poznávala, neobmedzuj ma zbytočne.
3. Domáce práce tu budú vždy, ale moje detstvo len krátko. Nájdi si čas vysvetliť mi veci a divy nášho krásneho sveta a rob to ochotne. Čítať ďalej...

Druhá šanca pre manželstvo

Už niekoľko desaťročí sa v západnej časti globalizovaného sveta hovorí o kríze rodiny. Intelektuáli, ktorí radi veria mýtu všeobecného pokroku, netrpezlivo čakajú, kedy sa už zjaví pohrebný sprievod, ktorý by navždy pochoval túto nechutnú zostarnutú matrónu.
Čítať ďalej...