FarnostSered
  • Vitajte na webe seredského dekanátu

Dobrodružná výprava miništrantov

  • Ostatná aktualizácia: pondelok, 03. august 2015, 19:02
  • Napísal: Administrátor
  • 03 aug

ministranti-vikend2015-Začiatok mája, vonku sa pomaly „zletnieva" – ideálny čas na relax v horskom prostredí. To isté sme si povedali aj my, seredskí miništranti, a tak sme sa rozhodli, že predĺžený víkend strávime spolu v malebnom mestečku Smolenice v srdci Malých Karpát.
Celá táto dobrodružná výprava začala v piatok 1. mája o 7:52 hod., kedy sme nastúpili na vlak smer Trnava a potom smer Smolenice. Okolo jedenástej sme konečne dorazili na miesto.

ministranti-vikend2015-

Čas do obeda sme využili spoznávaním priestorov smolenickej fary a jej areálu. Na poludnie sme sa všetci zišli v jedálni, kde sme sa spoločne pomodlili pred jedlom a už sme neváhali ani minútu a svoje hladné žalúdky sme zasýtili dobrým obedom – krupicovou polievkou a cestovinami so syrovou omáčkou. Plné hrnce sa rýchlosťou blesku vyprázdnili a po spoločnej modlitbe, v ktorej sme za jedlo poďakovali, sme sa pobrali do izieb tráviť to, čo sme do seba napchali. O jednej sme sa znovu stretli v spoločenskej miestnosti, kde sme sa od Andreja dozvedeli niečo zo života don Bosca a Dominika Savia, nášho patróna a tiež sme vnikli hlbšie do tajomstiev sv. omše. Po olovrante, ktorý bol v podaní koláčikov od našich maminiek, sme sa vybrali na malú prechádzku na smolenický zámok. Cestou nás síce zastihlo pár kvapiek teplého májového dažďa, ale to nám vôbec neubralo na radosti a nadšení z prechádzky okolo zámku a hier pri ňom.

 

ministranti-vikend2015-Po príchode na faru sme si trošku oddýchli, zjedli sme palacinky a išli sme sa pripraviť na nočnú sv. omšu, ktorú celebroval náš pán kaplán Róbert. Po sv. omši sme ešte zostali chvíľku v kostole, kde sme večernou modlitbou poďakovali Pánovi za všetky jeho dobrodenia a zároveň ho odprosili za to, čo sme cez deň „pokašľali". Večernú modlitbu sme ukončili deviatnikom k sv. Dominikovi Saviovi.
Keď sme prišli zo sv. omše, chytro sme po osobnej hygiene zaľahli do postele. Niektorí po tomto peknom dni zaspali hneď, iným zaspávanie trvalo dlhšie, ale spríjemnil im ho pán kaplán peknou rozprávkou na dobrú noc.

 

 

ministranti-vikend2015-„Budíííííček!", ozvalo sa zrazu o pol ôsmej ráno. Ponocovači práve oľutovali svoje rozhodnutie vzdorovať času večierky, ale nemali na výber. Všetci umyť zuby, tvár, obliecť sa a o ôsmej sme sa už stretali na rannej modlitbe. Po modlitbe, kedy sme sa zamysleli nad slovami Sv. Písma a tiež sme si pripomenuli deviatnikom život a skutky sv. Dominika Savia, sme sa posilnili sladkými raňajkami a o pár minút sme už vyrážali smer jaskyňa Driny. Cesta cez horu nám trvala niečo málo cez jednu hodinku. V jaskyni sme mali možnosť obdivovať krásy našej prírody, ktorou nás Pán Boh obdaril. Sprievodca nám povedal, že v hlboko v jaskyni býva zlý jaskynný čert, ktorý si tam nechá všetky zlé deti. My sme sa však vrátili v plnom počte, takže buď čert zaspal, alebo sme všetci takí dobrí :)
Po východe z jaskyne sme zažili menší tepelný šok. Ten sme museli kompenzovať rýchlym obedom, ktorý nám pripravili naši animátori – mäkučký chlebík s paštétou. Po naplnení našich útrob sme sa vybrali na spiatočnú cestu – tentokrát pohodlnejšou cestou priamo cez Smolenice.
ministranti-vikend2015-Keď sme vyšťavení prišli na faru, dopriali sme si chvíľu odpočinku a niektorí z nás využili svoje osobné voľno športovo a fandili našim hokejistom v neďalekej reštaurácii. Po olovrante nás čakali ďalšie aktivity v podobe bláznivej hry, kedy súťažiaci zháňali podpisy od animátorov po celom areáli, ktorí zastávali osobnosti zo života Dominika Savia. Vyhral ten, kto najrýchlejšie zozbieral všetky podpisy.
Keď sme sa dobre vyšantili, znovu sa ozval náš starý známy hlad. Ten sme však rýchlo zahnali vynikajúcimi špekačkami, ktoré sme si sami opiekli.
Keď už sme boli dostatočne vyúdení, v záujme zdravia a spokojnosti našich spolubývajúcich sme išli všetci povinne do sprchy. Po dokonalom zbavení sa nežiaduceho dymového zápachu sme sa o pol deviatej večer stretli všetci na izbe, kde sme sa spoločne poďakovali Pánovi za tento síce náročnejší, ale veľmi pekný deň.

 

ministranti-vikend2015-

A na záver dňa nás čakalo večerné kino o živote sv. dona Bosca a sv. Dominika Savia. Prostredníctvom tohto filmu sme mali možnosť viac si všímať skutky, ktoré náš patrón konal a zobrať si z neho príklad aj do nášho osobného života. Po skončení filmu sa starší pobrali na svoju izbu a tí menší už dávno lietali v ríši snov.

Nedeľné ráno sa nieslo v znamení daždivého počasia, ale to nám vôbec neubralo z radosti z prežívania Pánovho dňa. Ten sme začali tradične raňajkami, po ktorých nasledovala ranná modlitba s krátkym rozjímaním. Po modlitbe sme si pozreli scénku o význame modlitby Otče náš v podaní našich animátorov. Po nej sme videli aj zopár pekných videí, ktoré nám tiež priblížili hĺbku tejto krásnej a jedinečnej modlitby.
Nuž, ale nedalo sa nič robiť a keďže toto bol posledný deň našej miništrantskej víkendovky, museli sme sa pustiť do upratovania, aby sme faru zanechali aspoň v takom stave, v akom sme na ňu prišli. Keď sme túto výzvu úspešne zvládli, išli sme sa poobliekať a o jedenástej sme už boli na sv. omši, ktorú celebroval náš bývalý pán kaplán Juraj.
Svoju dušu sme už nasýtili, ale na telo sa tiež nemôže zabúdať. A čo by to bola nedeľa bez „šniciel"? Ale ešte predtým, ako sme sa do nich pustili, nás čakalo ukončenie našej spoločnej víkendovky a odovzdanie cien a pamiatok.
Rezne s ryžou nás dokonale posilnili pred cestou domov, a tak nám už nezostávalo nič iné, len sa pobrať na vlakovú stanicu. Aj keď so smutnou dušičkou, no predsa sme museli opustiť toto miesto, kde sme za necelé tri dni zažili kopec nádherných zážitkov.
Cesta späť nám už ubehla rýchlo, tiež bola spestrená zaujímavými aktivitami. Ani sme sa nenazdali a boli sme doma...

ministranti-vikend2015-Prežili sme spolu nádherný predĺžený víkend plný krásnych zážitkov a spoločne strávených chvíľ, ktoré dozaista utužili naše kamarátstva.
Veľká vďaka patrí nášmu vedúcemu Andrejovi, ktorý celú túto víkendovku zorganizoval a vždy sa postaral o zaujímavé aktivity, ostatným animátorom za ich trpezlivosť, no najmä pánovi kaplánovi za jeho obetavosť a tiež štedrý finančný dar, bez ktorého by sa táto víkendovka nemohla uskutočniť. Vďaka patrí tiež všetkým ostatným, ktorí nás podporujú duchovne i hmotne, ale najmä rodičom za prejavenú dôveru.

ĎAKUJEME!

Zážitky prerozprával miništrant Tomáš.

 

 

ČLÁNOK ako aj odkaz na celý fotoalbum nájdete na webe našich miništrantov: http://ministrantisered.fara.sk/clanky/zo-stretka/219-dobrodruzna-ministrantska-vyprava

https://plus.google.com/photos/108991416614494769008/albums/6149861915633765921