FarnostSered
  • Vitajte na webe seredského dekanátu

Spevokol Gaudete na návšteve u susedov

  • Ostatná aktualizácia: streda, 13. júl 2016, 14:33
  • Napísal: Monika Cehláriková
  • 13 júl

Gaudete krakow16

    Aj tento rok sa nášmu seredskému speváckemu zboru Gaudete podarilo opäť raz vycestovať za hranice nášho domova. Tieto chvíle, ktoré už počas roka s radosťou očakávame, sú pre nás odmenou za ďalšiu ukončenú spevácku sezónu a taktiež výbornou príležitosťou na upevnenie našich vzťahov vďaka mnohým spoločným zážitkom. Tentokrát sme sa rozhodli navštíviť našich severných susedov, a tak sme sa vydali vo štvrtok ráno 7. 7. na štvordňové spoznávanie Krakova a jeho okolia.

    Po ubytovaní v útulnom hosteli v centre mesta sme absolvovali prehliadku nádherného historického jadra Krakova, ktorý je tiež nazývaný srdcom Poľska. Vzácnym bol pre nás najmä moment, keď sme mohli zaspievať pieseň v katedrále na slávnom Waweli. Podľa slov našej pani sprievodkyne je povolenie zaspievať v týchto priestoroch veľmi výnimočné, o to viac sme si túto chvíľu vychutnali. Na druhý deň sme čerpali duchovnú silu a povzbudenie na pútnickom mieste Lagiewniki, kde sme naším spevom sprevádzali sv. omšu priamo v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva. Večer sme navštívili ďalší poklad poľského národa, soľnú jaskyňu Wieliczku, ktorá je už dlhé roky na zozname pamiatok UNESCO. Ako to už pri speváckych výletoch býva, príležitostí na spev nie je nikdy dosť, a tak sa náš spev ozýval aj v kaplnke vytesanej zo soli, niekoľko desiatok metrov pod zemou. Sobotné dopoludnie každý trávil podľa svojich predstáv, niektorí sa nechali zlákať miestnymi špecialitami, iní sa prechádzali uličkami mesta a vdychovali jeho atmosféru alebo potrápili peňaženky v nákupnom centre. Popoludní sme sa opäť stretli pri autobuse a spoločne sa vydali na cestu do Wadowíc, rodiska poľského svätca, pápeža Jána Pavla II. Jeho putovanie životom sme si pripomenuli v rodnom dome, dnes prerobenom na pútavé interaktívne múzeum. Po návrate do Krakova si najmä mladší výletníci nenechali ujsť atmosféru nočného Krakova, ktorý ponúkal vo svojich uliciach prostredníctvom rôznych pouličných umelcov bohatý kultúrny program.

    Náš výlet sme zakončili nedeľnou sv. omšou, ktorá bola poďakovaním za krásne prežité chvíle. Nasledovala cesta domov, počas ktorej sme si mohli vychutnať už tradičný slovenský obed pri zastávkach na Orave či Donovaloch. Ďakujeme všetkým zúčastneným za vytvorenie pekného spoločenstva a tiež mestu Sereď, s ktorého podporou sa náš výlet mohol uskutočniť.