FarnostSered
  • Vitajte na webe seredského dekanátu

Gaudete v Ríme

  • Ostatná aktualizácia: streda, 05. august 2015, 13:39
  • Napísal: Administrátor
  • 05 aug

Gaudete v RímeV našom spevokole sa každý týždeň stretávame na skúškach, učíme sa nové piesne, pripravujeme sa na koncerty a vystúpenia. Takéto pravidelné stretávanie so sebou prináša často aj odriekanie a obety, ale aj mnoho pekného, nové priateľstvá a zážitky.

Rozhodli sme sa preto odmeniť snahu spevákov, upevniť vzájomné vzťahy, navštíviť sväté miesta a snáď aj trošku reprezentovať Sereď a náš spevokol.

Vydali sme sa teda na púť do „večného mesta“, do Ríma. Vyrazili sme s požehnaním nášho otca dekana vo štvrtok 6.9. v popoludňajších hodinách. Náš autobus bol sčasti naplnený spevákmi nášho zboru a sčasti našimi priateľmi, rodinnými príslušníkmi či ostatnými ľuďmi, ktorí chceli spolu s nami zažiť pekný výlet. Po nočnej ceste v autobuse nás šoféri vyložili na pláži Lido di Ostia, kde sme celý deň mali možnosť oddýchnuť si, vyblázniť sa a vychutnať si talianske more. Večer sme sa presunuli na ubytovanie do domu chorvátskych pútnikov. Zažili sme tu krásne prijatie a počas celého nášho pobytu bolo o nás výborne  postarané.

Na druhý deň ráno sme sa oddýchnutí a plní očakávania vydali do ulíc Ríma. Sprievodcu nám robil náš bývalý kaplán Juraj Schindler, ktorý momentálne v Ríme dokončuje svoje štúdium. Navštívili sme mnohé vzácne miesta, či už to boli miesta s duchovným významom a odkazom pre náš život alebo starodávne historické pamiatky. V chráme Santa Maria Maggiore sme pri spovedaní zastihli aj nášho rodáka zo Serede, pátra Alexandra Ľudovíta Mela, ktorý sa potešil našej návšteve a porozprával nám mnohé zaujímavosti. Veľkým zážitkom pre nás bola aj možnosť nahliadnuť do rozsiahlych Katakomb sv. Kalixta, kde je pochovaných mnoho kresťanov a mučeníkov a kde sa tiež kedysi prví kresťania tajne schádzali na bohoslužbách. Sme vďační za to, že sme na týchto miestach mohli sláviť Eucharistiu aj my. Vyskúšali sme si tiež akustiku podzemných priestorov, keďže sme bohoslužbu doprevádzali spevom.

Na druhý deň sme začali svoje putovanie sv. omšou v malej kaplnke v dome, kde sme bývali. Na programe bola návšteva Vatikánu. Väčšina z nás si vyšľapala schody do kupoly Baziliky sv. Petra, odkiaľ sme mali celý Rím ako na dlani. Neskôr sme si prezreli aj samotnú baziliku, kde sme sa okrem iného mohli pomodliť aj pri hrobe blahoslavených pápežov - Jána Pavla II. i Jána XXIII. Naša cesta pokračovala návštevou mnohých iných pamiatok Ríma - videli sme Panteón, námestie Piazza Navona či známu Fontanu di Trevi. Večer sme sa plní dojmov vrátili na ubytovanie, tí mladší z nás však ešte nosili v srdci túžbu zažiť „nočný Rím“ a preto sme sa po večeri nakrátko vrátili k najvýznamnejším pamiatkam a vychutnali si atmosféru Rímu za tmy. Ráno sme sa pri raňajkách rozlúčili s našimi domácimi aj s pánom kaplánom Jurajom, nasadli sme do autobusu a v dobrej nálade sme smerovali na Slovensko.

Zo srdca ďakujeme Bohu za ochranu a za možnosť prežiť spolu pár krásnych dní, načerpať nové sily do každodenného života, navštíviť miesta významné pre nás kresťanov a vyprosovať milosti pre seba a svojich blízkych. Ďakujeme tiež našej dirigentke Andrejke Ruczovej a jej pomocníkom Lucii a Martinovi, ktorí spoločne zorganizovali túto našu púť. Ďakujeme Vám všetkým, ktorí ste nás z domu sprevádzali svojimi modlitbami. 

Zopár fotografií z púte nájdete v našej fotogalérii.