FarnostSered
  • Vitajte na webe seredského dekanátu

Odštartoval 22. ročník najväčšej dobrovoľníckej akcie na SR - Dobrá novina

  • Napísal: Andrej Macho
  • 03 dec

dn kolednicieRko-HKSD odštartovalo 22. ročník najväčšej dobrovoľníckej akcie na SR známej ako Dobrá novina. Mottom tohto ročníka je: "Deti sú srdcom zmeny."

V 22. ročníku Dobrej noviny si predstavíme Etiópiu. Dobrá novina podporuje projekty v tejto krajine už od roku 2009. Naši projektoví partneri sa nachádzajú v dvoch veľmi odlišných oblastiach – na severe v oblasti Tigray až pri hraniciach s Eritreou a približne 230 km juhovýchodne od hlavného mesta Addisa Abeba v oblasti Arsi.

Spolupráca s miestnym združením HEfDA (v preklade Združenie Harmee – vzdelávanie pre rozvoj) pôsobiaceho práve v oblasti Arsi sa začala malým projektom, v rámci ktorého začalo 70 detí chodiť do školy. Nevidia, nepočujú a majú rôzne iné telesné či mentálne ťažkosti. Mnohému sa však naučili, našli si svojich prvých kamarátov, susedia vidia, že sú šikovné, rodičia sú šťastní a svoje deti prestali skrývať. Rodičia získali pôžičku na kúpu políčka, oviec, somárika či zemiakov. Ale hlavne sa vzdelávajú a stretávajú, aby zdieľali svoje skúsenosti. Zmena zmýšľania a nová pozitívna energia medzi ľuďmi je to, čo týchto 70 detí spôsobilo vo svojom okolí a čo ich zároveň vrátilo do života svojich komunít.

Spoločne sa zameriame na zvýšenie povedomia o potrebe kvalitného špeciálneho a inkluzívneho vzdelávania a jeho hodnote v životoch týchto detí. Skrývajú sa za tým mnohé rozhovory s rodičmi, školenia pre špeciálnych pedagógov, zriadenie školských klubov, dvoch pedagogických center, ale aj diskusné fóra s vládnymi inštitúciami a školami. Rôznymi spôsobmi sa treba totiž usilovať o ovplyvňovanie kvality vzdelávania a uplatňovanie práv ľudí s postihnutím a včlenenie týchto tém do vládnych politík a stratégií.

Deti sú nám nepochybne vo veľkej miere inšpiráciou. Jeden z podporených žiakov sa volá Ashetu. Štrnásťročný chlapec býva s tetou v meste Karsa a narodil sa s deformáciou nôh. Zo štipendia, ktoré každý mesiac dostáva si kupuje pomôcky do školy, jedlo a prispieva tete na nájom. Možno si to ani neuvedomujeme, ale štedrosť darcov Dobrej noviny prináša mnohé ďalšie dobrá, ktoré sa vďaka týmto deťom v ich komunite udejú.

„Do školy chodím rád. Najradšej hrávam s kamarátmi futbal,“  prezrádza Ashetu s úplnou samozrejmosťou. „V triede sme dobrá partia. Učím sa aj znakovú reč, tak sa dohovorím aj s nepočujúcimi spolužiakmi,“ dodáva.


Ashetov spolužiak Solomon má poruchu reči. „Tiež dostávam podporu z projektu. V susedstve žije chlapec, ktorý je zdravý. Nechodil však do školy, lebo je sirota. Povedal som si, že to nie je fér. Prispievam mu z môjho štipendia a do školy chodíme spolu. Ja do špeciálnej, on do obyčajnej triedy.“

Podporiť aktivity Dobrej noviny v rozvojových krajinách môžete nasledovne:

- prijatím koledníkov v našom meste 26. 12. 2016 (PRIHLASOVANIE V SAKRISTII KOSTOLA OD 11.12.2016)

- zapojením sa do koledníckej činnosti cez eRko v Seredi,

- finančným príspevkom na účet IBAN: SK7711000000002940457894

- darcovskou SMS v hodnote 2 EUR s textom DMS DOBRANOVINA na číslo 877

Ďakujeme!


Viac informácií o projekte Dobrá novina nájdete na: www.dobranovina.sk


V
IDEÁ K 22. ROČNÍKU aj na youtube: 

Obr.1: Do špeciálnej triedy v mestečku Eegoo chodí 9 detí v rôznom veku a s rôznorodými problémami. Aj malá trieda je v takýchto podmienkach štyrmi triedami naraz.

dn etiopia1

Obr. 2: Stretnutie rodičov zapojených do programu. Pre úspech projektu je dôležité, aby si rodičia uvedomili svoj diel zodpovednosti.

dn etiopia2